Adva

ADVA - ALM – monitoring sieci optycznej

Uzupełnieniem oferty ADVA Optical Networking w zakresie bezpieczeństwa sieci optycznych jest urządzenie ALM pozwalające monitorować jakość włókien optycznych w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie ALM firmy ADVA oszczędza wysiłek i zasoby usługodawców, jak również daje pewność, że dane usługobiorców będą przesyłane w sposób ciągły i bezpieczny. Sposób, w jaki działa większość operatorów sieci optycznych i wdraża swoje usługi przypomina jazdę samochodem w nocy bez świateł, gdy nie wiadomo gdzie i kiedy trafimy na przeszkodę. Urządzenie ALM pozwala rozwiązać ten problem, umożliwiając pełną kontrolę nad łączami światłowodowymi oraz szybką analizę przyczyn awarii.

Obecnie większość operatorów sieci optycznych zarządza awariami już po ich zaistnieniu w sieci. Oznacza to, że działania naprawcze podejmowane są po tym jak problem zaczyna wpływać na działanie usług klienckich. Prace zespołów serwisowych mogą okazać się kosztowne i czasochłonne, ponieważ ekipy te mają tylko przybliżone pojęcie o tym, gdzie w sieci mogła wystąpić awaria, a to przekłada się na cenne godziny a czasem dni spędzone na dokładnej lokalizacji usterki. W niektórych przypadkach problem może nawet nie dotyczyć włókna światłowodowego, a być związany z czymś zupełnie innym, np. awarią interfejsu sieciowego.

Systemy transmisyjne stają się coraz bardziej rozbudowane, ale wciąż nie są wystarczająco zaawansowane by rozróżnić źródło problemu, czy jest to defekt interfejsu sieciowego, przerwane włókno, zdegradowane łącze optyczne czy może ludzki błąd.

Odpowiadając na potrzeby operatorów związane z kontrolą nad ich stale rozbudowywanymi zasobami optycznymi, ADVA Optical Networking proponuje urządzenie ALM, niezwykle korzystne kosztowo rozwiązanie do ciągłego monitoringu sieci optycznych.

fiber

ALM dokładnie lokalizuje miejsce wystąpienia awarii oraz proaktywnie monitoruje degradację włókien optycznych, w celu jak najszybszego wyeliminowania ewentualnej awarii. W wielu przypadkach pomaga wskazać problem zanim wpłynie on na działanie sieci optycznej. Co więcej, system ten jest niezwykle łatwy w implementacji i obsłudze.

Proaktywny monitoring i ocena integralności włókna możliwa jest dzięki wprowadzeniu do badanego włókna testowego sygnału optycznego oraz analizie sygnału odbitego. Zasada działania podobna jest więc do działania urządzeń OTDR, jednakże zastosowanie najnowszych technologii fotonicznych pozwoliło opracować inteligentniejszy system pomiarowy, bardziej dostępny niż urządzenia OTDR.

ALM działa niezależnie od urządzeń sieciowych, a niezależność ta oznacza, że możemy używać urządzeń ALM do monitoringu włókien optycznych bez względu na protokoły i przepływności serwisów przesyłanych w monitorowanym włóknie. Urządzenie zapewnia pełną kontrolę nad jakością włókien światłowodowych poprzez ciągłą analizę testowego sygnału odbitego od reflektorów, umieszczonych na końcach obserwowanych włókien. Takie rozwiązanie dostarcza operatorom najbardziej aktualne informacje dotyczące jakości sieci optycznej oraz pozwala im zrozumieć gdzie i jakie działania należy podjąć w celu zapewnienia stałej dostępności usług. Urządzenie może jednocześnie monitorować do 16 włókien światłowodowych, może być stosowane do kontroli ciemnych włókien jak również tych, w których następuje wzmacnianie sygnału optycznego, również przy pomocy wzmacniaczy RAMAN-a. ALM zapewnia również rewelacyjną dokładność pozwalając na wykrywanie awarii z dokładnością 10 metrów na dystansie 160 km.

Urządzenie ADVA ALM jest liderem na rynku zarówno pod względem kosztów jak i funkcjonalności. Powodem, że urządzenie ALM nie zostało jeszcze wdrożone we wszystkich sieciach optycznych jest prawdopodobnie błędne przekonanie, że awarie włókien światłowodowych mogą być obsługiwane w wyższej warstwie sieciowej. W rzeczywistości informacja o naturze awarii jest głęboko ukryta w złożoności systemów zarządzania i niejednokrotnie wymaga znacznych umiejętności i wiedzy potrzebnej do zrozumienia przyczyny problemu. Zdarza się również, że zespoły serwisowe odpowiedzialne za infrastrukturę światłowodową nie mają nawet zapewnionego dostępu do systemów zarządzania.

Rozwiązanie ALM firmy ADVA Optical Networking pozwala dostawcom usług, optymalnie pod względem kosztów i czasu, zainstalować, wdrożyć jak również używać system monitoringu najniższej warstwy sieci, co w efekcie pozwoli zaoferować klientom bardziej niezawodne usługi.

EX.T - DOSIĘGAMY WSZĘDZIE

Jedyny dystrybutor w Polsce posiadający Certyfikat NEC Eastern Europe

INFORMACJE KONTAKTOWE

Al.J.Mireckiego 22 , 41-205 Sosnowiec Tel: (+48) 784024169 EMAIL: firma@ext.com.pl